Privatizēto māju iedzīvotājiem aktīvāk jāpārņem valdījumā mājas
Pēc valsts dzīvojamo māju un dzīvokļu privatizācijas pabeigšanas iedzīvotāju pienākums ir pārņemt māju pārvaldīšanas tiesības no VAS „Privatizācijas aģentūra” (PA) un izvēlēties pārvaldnieku. Tomēr iedzīvotāji ne vienmēr ir ieinteresēti pieņemt lēmumu par pārvaldnieka izvēli un PA arī pēc privatizācijas ir spiesta nodrošināt īpašuma pārvaldīšanu.
PA veic valsts dzīvojamo māju privatizāciju, bet to ilgtermiņa pārvaldīšana nav PA darbības funkcija. Likums nosaka, ka PA pienākums ir pārvaldīt tās valdījumā esošās valsts dzīvojamās mājas un to daļas līdz šo dzīvojamo māju un to daļu nodošanai dzīvokļu īpašnieku pārvaldīšanā un apsaimniekošanā. Pēc dzīvokļu privatizācijas iedzīvotājiem kopsapulcē būtu jāvienojas par turpmāko mājas pārvaldnieku un jāpārņem dzīvojamās mājas pārvaldīšanas tiesības no PA. Tomēr bieži iedzīvotāji ir nepietiekami aktīvi, lai uzņemtos atbildību par savu īpašumu, un PA ir spiesta veikt funkcijas, kas tai nav ilgtermiņā paredzētas.
PA Dzīvojamo māju un dzīvokļu dienesta vadītāja vietniece Iveta Kamina: „Privatizācijas aģentūra šobrīd ir spiesta saimniekot dzīvokļu īpašnieku vietā. Tomēr iedzīvotājiem jāapzinās, ka tikai paši īpašnieki var uzlabot sava īpašuma pārvaldīšanu, saprātīgi optimizēt pārvaldīšanas izdevumu apmēru un lemt par nepieciešamajiem ilgtermiņa ieguldījumiem īpašumā. Dzīvokļu īpašnieku interesēs ir domāt par nepieciešamajām investīcijām dzīves apstākļu uzlabošanai un nodrošināt sava īpašuma pārvaldīšanas procesa nepārtrauktību ”.
Lai risinātu šo situāciju, 2013.gada 21.februārī tika veikti grozījumu likumā "Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju”. Likumā veiktie grozījumi paredz, ka PA sasauc dzīvokļu īpašnieku kopsapulci un dzīvokļu īpašniekiem 6 mēnešu laikā ir jāizvēlas mājas pārvaldnieks, kas pārņem mājas pārvaldīšanu no PA. Attiecīgi pēc šī perioda beigām tiek izbeigti visi spēkā esošie līgumi par komunālo pakalpojumu piegādi dzīvojamai mājai, kurus slēdzis PA pilnvarotais pārvaldnieks.
Ja iedzīvotāji 6 mēnešu laikā nevienosies par jauna pārvaldnieka izvēli un jaunais pārvaldnieks nenoslēgs jaunus komunālo pakalpojumu līgumus ar piegādātājiem, tad šo pakalpojumu sniegšana pēc 6 mēnešu termiņa beigām dzīvojamai mājai vairs netiks nodrošināta. Tāpēc PA šobrīd aktīvi informē iedzīvotājus par pienākumiem uzņemties privatizēto māju pārvaldīšanu un aicina dzīvokļu īpašniekus piedalīties izsludinātajās kopsapulcēs, lai pēc 6 mēnešu termiņa beigām netiktu traucēta komunālo pakalpojumu saņemšana un obligāto pārvaldīšanas darbību nodrošināšana.
Šobrīd PA valdījumā ir 55 dzīvojamās mājas, kurās visi dzīvokļu īpašumi ir privatizēti.
Konsultācijas un vispusīgu metodisko palīdzību dzīvokļu īpašnieku kopsapulces sasaukšanā un mājas pārvaldīšanas tiesību pārņemšanā var saņemt Privatizācijas aģentūrā Dzīvojamo māju un dzīvokļu dienestā K.Valdemāra ielā 31, Rīgā, vai pa tālruni 67021443. Informācija pieejama arī PA mājas lapā www.pa.gov.lv sadaļā „Dzīvojamo māju pārvaldīšana”.